Založení Sboru dobrovolných hasičů v Ratimově

První žádost o povolení ke zřízení Sboru dobrovolných hasičů v Ratimově (tak zněl dřívější název města, v  r. 1924 přejmenovaného na Vratimov) byla podána v roce 1910. Žádost však byla zamítnuta s odůvodněním, že v obci již  existuje německý požární sbor Freivillge Feunrvehr Ratimau. Tento sbor měl nově vybudovanou požární zbrojnici v tamější Tovární ulici a jeho hlavním úkolem byla ochrana ratimovské továrny na výrobu papíru.

Ratimovští však svůj záměr nevzdali. V  následujícím roce skupina občanů, jejichž mluvčím byl místní učitel Karel Gardelka, pozvala dopisem všechny obyvatele obce na veřejnou schůzi, na níž měli svým hlasováním založení Sboru dobrovolných hasičů v Ratimově podpořit. Schůze se konala 25. května 1911 v tamním hostinci p. Josefa Šodka. Myšlenku založení sboru podpořilo dalších 26 občanů. Z této schůze byla poté zaslána žádost o povolení ke zřízení sboru na C. K. zemskou vládu v Moravské Ostravě. Tentokrát se ratimovským obyvatelům dostalo zadostiučinění: Policejní komisařství v Moravské Ostravě podle výnosu Zemské vlády v Opavě ze dne 17. června 1911 č: x – 1754 povolilo zřízení nepolitického spolku pod názvem Sbor dobrovolných hasičů se sídlem v Ratimově.

Výzva k založení sboru
      Výzva k založení sboru s podpisy                                Povolení ke zřízení Sboru dobrovolných
        zakládajících členů (25.5.1911)                                  hasičů se sídlem v Ratimově (24.6.1911)

K vykonávání různorodé spolkové činnosti však bylo zapotřebí dalšího souhlasu. Jednalo se o povolení  k nošení spolkového stejnokroje, užívání spolkového odznaku, potvrzení právního trvání a stanov sboru. Schválení těchto dalších formalit, nutných k činnosti  ratimovského hasičského sboru, uspíšily rostoucí požáry. Úřady C. K. policejního komisařství tak byly těmito okolnostmi donuceny konečné  povolení k oficiální činnosti  Sboru dobrovolných hasičů se sídlem v Ratimově vydat.

Prvními členy výboru spolku dobrovolných hasičů se stali rolník Josef Lyčka, velitelem byl ustanoven starosta obce Josef Klega, zbrojmistrem rolník Viktor Míček, podvelitelem rolník František Chovanec, jednatelem byl zvolen učitel Zdeněk Kuzník a pokladníkem Jan Klega. Dalšími členy výboru se stali hostinský Josef Šodek, horník Antonín Adámek a  učitelé  Čeněk a Karel Gardelkovi.

Seznam členů sboru (řádní i přispívající)                    Členský listek