Archív novinek 2021

Hasičský ROCKFest se VYDAŘIL

V sobotu 11.září 2021, Sbor dobrovolných hasičů Vratimov připravil pro občany a širokou veřejnost hudební akci Hasičský ROCKFest.

Jsem moc rád, že se nám tato akce vydařila, jak z pohledu krásného, teplého a slunečného odpoledne s přijemným vlahým večerem, tak i z pohledu zájmu našich příznivců, přátel a kamarádů, kteří k nám dorazili v hojném počtu.

Je tedy potřeba Vám všem moc poděkovat, že jste k nám dorazili a bavili se.

Našim partnerům, sponzorům a příznivcům moc děkuji za jejich podporu, kterou od nich máme při organizaci této akce.

Vše by nebylo možné bez maximálního nasazení členů našeho sboru, kterým za jejich veškerou odvedenou práci moc děkuji. Znamenalo to nejen vše nachytat a uklidit, ale také i zajistit veškerý servis pro všechny naše návštěvníky během celé akce.

Velké dík patří i našim přátelům, kamarádům vratimovským motorkářům, kteří nám pomohli se vším co bylo potřeba během sobotní dopolední přípravy, za práci v průběhu celého odpoledne i za pomoc s nočním úklidem po akci.

 

Vítězslav Bujok, starosta SDH Vratimov

Na začátek stránky


Na začátek stránky


Pozvánka na Hasičský ROCKFest Vratimov 2021

V poprázdninové atmosféře, v sobotu 11.září 2021, Sbor dobrovolných hasičů Vratimov připravuje pod záštitou města Vratimov, pro občany a širokou veřejnost hudební akci Hasičský ROCKFest. Hlavním cílem a záměrem akce je uspořádat koncert amatérských kapel. O kvalitní hudební zážitek se letos postarají BIG BAND VRATIMOV, ALLSKAPONES, NEPŘIJATÝ HOVOR a NAGAUČ.

Nedílnou součástí celé této zdařilé taškařice je i zábavné odpoledne v podobě doprovodného programu pro děti a dospělé.
Můžete si vyzkoušet hod hasičákem, pro děti je k dispozici skákací hrad a airsoftová střelnice s překážkovou dráhou, stavění beden do komínu a mnoho dalšího. Opět nebudou chybět ani vratimovští motorkáři, kteří si pro Vás připraví dráhu se čtyřkolkami.

V průběhu odpoledne a večera je pro Vás také připraveno klasické RETRO kolo štěstí a pití piva na čas. Myslím, že se máte na co těšit, všichni se budou určitě bavit, kapely budou hrát a počasí nám doufejme bude opět přát.

Velký dík pak patří nejen, celému realizačnímu týmu, ale i všem ostatním členům našeho sboru, městu Vratimov, všem partnerům a sponzorům, kteří svou rukou nebo pomocí podporují tuto zdařilou akci.

Pojďme společně, u hasičské zbrojnice ve Vratimově, restartovat kulturní život, který přestal kvůli kovidu existovat takřka ze dne na den.

Srdečně Vás na akci zve Sbor dobrovolných hasičů Vratimov. (VB)

 

Na začátek stránky


Osvětlovací balón AIRSTAR

Jednotka vratimovského hasičského sboru v těchto dnech obdržela nový technický prostředek, který se využivá k osvětlení větší polochy na místě zásahu.
Spolu s LED osvětlovacím balónem na teleskopickém stojanu, byla dodána i přenosná elektrocentrála.

Finančně bylo toto vybavení pořízeno z krajské dotace MSK a zásahovým jednotkám bylo předáno Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje. (VB)

 

 

 

 

 

Na začátek stránky


Vratimovská jednotka zasahovala při likvidaci požáru autovrakoviště

Událost byla na tísňovou linku ohlášena 5.7. 2021 ve 2:44 ráno.

Vratimovská jednotka byla, do Ostravy - Mariánských Hor, do areálu firmy TROJEK a.s., vyslána ve 4:07.

Na místě v době příjezdu jednotky již zasahovaly jednotky povolány k požáru dříve.

Na základě rozhodnutí velitele zásahu byla jednotka nasazena pro kyvadlovou dopravu vody.  Dále se členové jednotky, dle rozhodnutí příslušných velitelů bojových úseků, podíleli na hasebních pracích za použití pěnových a později vodních proudů, kdy se střídali s členy ostatních zasahujících jednotek. Při zásahu používali dýchací techniku.

Celkově jednotka, v rámci kyvadlové dopravy vody, dodala 147 600 litrů vody. Pro zajištění kyvadlové dopravy vody vozidlo CAS-32 T815 najelo celkem 120km.

Na místě se v průběhu zásahu vystřídalo celkem 7 členů jednotky.

              

Ve večerních hodinách v 19:29, se pak jednotka, dle rozhodnutí velitele zásahu, vrátila zpět na základnu.

Celkově bylo k zásahu během dne vysláno celkem 45 jednotek, které se na místě prostřídaly ve třech rotacích.

Další zajímavosti k zásahu, článek, video a fotografie naleznete na stránkách: www.pozary.cz (VB)

 

Na začátek stránky


S hasičským praporem na vratimovké pouti

Jistou tradicí se stala hasičská účast na slavnostní bohoslužbě u příležitosti vratimovské pouti, která se konala poslední červnovou neděli. Společně s kolegy z Horních Datyň a Řepišť jsme byli přítomni i s naším hasičským praporem. (VB)

 

Na začátek stránky


Slavnostní valná hromada k výročí 110 let od založení Sboru dobrovolných hasičů ve Vratimově

 

V sobotu 26.6.2021 v sále kulturního domu ve Vratimově, proběhla slavnostní valná hromada k výročí 110 let od založení Sboru dobrovolných hasičů ve Vratimově.

Jsem rád, že se nám podařilo tuto valnou hromadu uskutečnit, i když k běžným organizačním záležitostem přibyla i povinnost kontrolovat bezinfekčnost u všech, kteří na naše slavnostní jednání dorazili.

Přivítali jsme mezi sebou starostu města Vratimov pana Bc. Martina Čecha, místostarostu pana Bc. Davida Böhma, zástupce HZS MSK a okresního sdružení hasičů v Ostravě. Dále mezi námi nechyběly ani naše bratské sbory z okolních měst a obcí jako jsou Horní Datyně, Václavovice, Ostrava Radvanice, Hrabová, Řepiště a Havířov.

Na programu jednání bylo uvítání a vzpomínka minutou ticha na členy, kteří nás v minulosti navždy opustili. Dále následovala zpráva o historii naší organizace, předávání ocenění za věrnost, příkladnou práci a zásluhy. Své zvláštní místo mělo dekorování sborového praporu pamětní stuhou od paní Wasilky Pistowčák, která nám ji na památku vyšila a sponzorsky věnovala.

Starostou města Vratimov byly předány vybraným členům zásahové jednotky medaile, které ocenily jejich dlouholetou aktivní činnost.

Nechyběly ani zdarvice všech hostů. Naše jednání bylo zakončeno slavnostním obědem.

        

Při příležitosti našeho výročí byla zhotovena pamětní stužka, kterou obdrželi na památku všichni účastníci tohoto slavnostního setkání.

Okolní sbory a spolky, hosté a zájemci z řad našeho sboru navíc ke stužce obdrželi i pamětní odznak. (VB)

 

 Na začátek stránky


Okresní kolo celostátní hry Plamem v postkovidové době

Letošní celostátní hra Plamen pro kolektivy mladých hasičů byla značně poznamenána, tak jako v minulém ročníku, kovidovou pandémii. V postkovidové době, v květnu, nebylo moc příležitostí k nácviku všech disciplín, tak aby si členové jednotlivých družstev perfektně sedli. Nicméně vratimovští zatli zuby a týden před Plamen organizovali schůzky, na kterých urputně trénovali, každý den.

Myslím si, že se jim to podařilo se po uvolnění protiepidemiologických nařízení dát opět dohromady.

Hnacím motorem bylo hlavně nadšení mladých hasičů, že po dlouhé době opět mohou jet na soutěž a ve zdravé rivalitě bojovat s ostatníni o kvalitní výsledky z jednotlivých disciplín.

Na jarní kolo hry Plamen náš kolektiv postavil družstvo mladších a družstvo starších žáků a v polovině května nás úspěšně reprezentovali v Nové Vsi.

Výsledky 2020-2021 kategorie MLADŠÍ žáci:

 

Výsledky 2020-2021 kategorie STARŠÍ žáci:

 

Timto bych chtěl všem členům kolektivu mladých hasičů ve Vratimově poděkovat za vzornou reprezentaci našeho sboru. Také děkuji naší vedoucí a všem instruktorům, kteří náš mládežnický kolektiv vychovávají.

V mladých hasičích je budoucnost celého našeho sboru. (VB)

 

Na začátek stránky


Výcvik jednotky na vodě

V sobotu dopoledne 19.6. 2021 proběhl pro celou jednotku výcvik na vodě. Místem cvičení se nám stala vodní hladina žermanické přehrady.

Nutnost provádění těchto výcviků se odráží v naší předurčenosti na záchranu osob z vody. Tyto zásahy bývají velmi komplikované i s ohledem na fakt, že samotnému zachránci mnohdy může jít o život. Toto riziko je potřeba elimonovat právě pravidelným a cíleným teoretickým a následným praktickým školením na taktiku zvládnutí tohoto typu zásahu.

Po oznámení a schválení celého výcviku, v uvedeném termínu, na Plavební správě v Přerově, nám již nic nestálo v cestě před nácvikem manipulace se člunem s motorem, pádlováním, záchranou tonoucího a dalším praktickým tréninkem s věcnými prostředky pro záchranu osob apod. (VB)

 

Na začátek stránky


Tradiční hasičská soutěž v netradičním požárním útoku v Radvanicích proběhla!

V sobotu odpoledne 19.6. 2021 ve 14 hodin se uskutečnila tradiční hasičká soutěž v netradiční požárním útoku v Radvanicích.

Jem rád, že se nám podařilo poskládat 5-ti členné družstvo. Vratimovský výběř kvalitních sportovců se nenechal zahambit. Předsoutěžní stres v poklidu zahnal relaxem s krátkým šlofíkem nedaleko startoní čáry.

"Vratimov na start" ozvalo se od pořadatelů. I když tato výzva naušila poklidný relax, tak rozhodně nenarušila kvalitní výkon a nejlepší výsledek provedeného požárního útoku. Ale bohužel, během soutěže došlo k přešlapu sektoru kde se členové družstva po odstartování vybavovali přilbou a opaskem a to znamenalo penalizaci 10-ti trestných vteřin navíc k našemu času.

Po této nepříjemnosti jsme obsadili nádherné 7. místo a může nás jen těšit, že jsme svým výkonem a časem (v těžkých zásahových botech a PSII mundůrem) strčili do kapsy nejedno družstvo, které asi kvůli aerodynamice běhalo v uplých legínách, šponkách a našlapaných dresech... :-) (VB)

 

Na začátek stránky


Vratimovská jednotka byla povolána na požár železného šrotu a plastových tonerů v Ostravě

10.5.2021 dopoledne, byla naše jednotka vyslána krajským opetačním a informačním střediskem do Ostravy - Vítkovic, do areálu firmy SPV Recycling.

Na místě v době příjezdu jednotky již zasahovaly jednotky povolány k požáru dříve. Na základě rozhodnutí velitele zásahu byla jednotka nasazena pro kyvadlovou dopravu vody.

Dále se členové jednotky dle rozhodnutí příslušných velitelů bojových úseků podíleli na hasebních pracích, za použití pěnových proudů, kdy střídali s členy ostatních jednotek. Při zásahu používali dýchací techniku. Dále prováděla dodávku vody pro hašení z výškové techniky.

V průběhu zásahu byli členové jednotky nasazení na vytvoření dalšího stanoviště pro plnění vrtulníku použitého pro letecké hašení, společně se členy dalších jednotek. Nakonec se však, vzhledem k vývoji situace, upustilo od vytvoření dalšího plnícího stanoviště, a jedno stanoviště bylo dostačující.

Přes noc byla jednotka ponechána na místě události pro případnou další dodávku vody. Ráno 11.5., se pak jednotka, dle rozhodnutí velitele zásahu, vrátila zpět na základnu.

Celkově jednotka, v rámci kyvadlové dopravy vody, dodala 106 600 litrů vody a použila 100 litrů pěnidla jako smáčedlo. Na místě se v průběhu zásahu vystřídalo celkem 8 členů jednotky.

Další zajímavosti k zásahu, článek, video a fotografie naleznete na stránkách: www.pozary.cz (VB)


Na začátek stránky


110 let vratimovských hasičů

Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci, vlasti k ochraně!

V červnu letošního roku uplyne 110 let od založení Sboru dobrovolných hasičů ve Vratimově. V neděli 9. května si vratimovští „lidé svatého Floriána“ připomněli toto výročí na slavnostní bohoslužbě v římskokatolickém kostele sv. Jana Křtitele ve Vratimově, kterou pro ně sloužil místní farář P. Mgr. Adrian Wykręt.

Atmosféru obřadu umocnily delegace bratrských hasičských sborů z Horních Datyní, Václavovic, Řepišť, Hrabové, Radvanic a Havířova, které přijely ve slavnostních uniformách a s hasičskými prapory. Pozvání na bohoslužbu přijal starosta města Vratimova Bc. Martin Čech.

           

       

Historie vratimovského Sboru dobrovolných hasičů sahá do roku 1910. Právě tehdy byla totiž podána první žádost o povolení ke zřízení sboru dobrovolných hasičů v Ratimově, jak se naše obec jmenovala do roku 1924, kdy byl její název změněn na současný Vratimov. Žádost však byla tehdejšími rakousko-uherskými úřady zamítnuta s tím, že v obci již působí hasičský sbor německý.

Ratimovští občané se přesto svého záměru na zřízení českého hasičského sboru nevzdali a už v následujícím roce uspořádali dne 25. května na výzvu místního učitele Karla Gardelky schůzi v hostinci Josefa Šodka, na které podpořilo 26 přítomných občanů hlasováním vznik sboru. Na základě žádosti odeslané C.K. zemské vládě v Moravské Ostravě pak Policejní komisařství v Moravské Ostravě povolilo podle výnosu Zemské vlády v Opavě svým rozhodnutím ze dne 17. června 1911 zřízení nepolitického spolku pod názvem Sbor dobrovolných hasičů v Ratimově.

 

Potkáme se na ROCKFestu?

Významné výročí vybízí k oslavám, letošní rok poznamenaný složitou epidemiologickou situací jim však nepřeje. Základem práce dobrovolných hasičů je spolková činnost. Ta je v současné době značně omezená.

Již začátkem května jsme se chtěli setkat na slavnostní valné hromadě následované průvodem centrem města, která měla předcházet bohoslužbě za zemřelé i stále aktivní hasiče. Schůze musela být bohužel zrušena a oslava omezena pouze na bohoslužbu. Pevně však doufáme, že v září se nám podaří uspořádat pro naše spoluobčany alespoň tradiční hasičský RockFEST, na kterém se všichni potkáme a společně oslavíme naše jubileum.

Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci, vlasti k ochraně!


Vítězslav Bujok
starosta SDH Vratimov

(Článek byl uveřejněn ve Vratimoských novinách - 06/20021)

 

Na začátek stránky


 Svátek sv. Floriána u bratrů v Řepištích

V neděli 2. května 2021 jsem se účastnili s naším hasičským praporem slavnostní bohoslužby v dřevěném kostelíku sv. archanděla Michaela v Řepištích. Tato mše byla sloužena za živé a zemřelé hasiče řepišťského sboru při příležitosti svátku, patrona hasičů, sv. Floriána.

Spolu s námi se téti slavnostní mše účastnili bratři z Horních Datyň. (VB)

 

Na začátek stránky


Tradiční jarní hasičské akce i letos takřka neproběhly

Jaro, to je období roku, kdy hasiči žijí svými tradicemi, slaví svátky jara a připomínají si svátek svého patrona sv. Floriána.

V letošním roce tomu bylo jinak než je obvyklé. Není čemu se divit. Do našeho každodenního života zasáhla koronavirová pandémie a v rámci boje s touto nákazou došlo k omezování soukromých i veřejnách akcí.

Za zmíňku stojí zrušení tradiční celonárodní hasičské pouti na sv. Hostýně, setkání hasičských praporů, které neproběhlo ani v roce 2020.

Květnové a červnové soutěže v požárním sportu snad již proběhnou, ale vše bude v duchu všude přítomných testů, čestných prohlášení o bezinfekčnosti apod.

Mladí hasiči začínají v omezené míře a po skupinách trénovat a připravovat se na jarní kolo hry Plamen. Tak uvidíme jak se jim bude dařit a zda během pár týdnů doženou celou sportovní přípravu, která za normálního stavu startuje již v zimních měsících.

Lze si jen přát, aby se situace co nejrychlejí navrátila zpět k normálu a my se mohli opět bez omezení potkávat na soukromých i veřejných hasičských akcích. (VB)

 

Na začátek stránky


Preventivní desinfekce veřejných míst ve městě

S ohledem k aktuálně probíhající epidemii Koronaviru provádí naše zásahová jednotka, na žádost města Vratimov, pravidelnou desinfekci veřených míst v našem městě.
Tuto činnost provádíme 2x týdně a směřujeme je do podvečerních hodin, kdy již uz nehrozí kumulace občanů na těchto prostranstvích.

Zaměřujeme se hlavně na místa, kde se shromažďuje větší počet občanů a provádíme desinfekci například zastávek MHD a laviček na náměstí. Pro tyto účely využíváme desinfekci, kterou postřikovačem aplikujeme na dané plochy. (VB)

 

Na začátek stránky


Koronavir útočí a na plesech se nekřepčí !

Tradiční hasičský ples našeho sboru, ale i jiné akce zdobící plesovou sezónu napříč všemi spolky, organizacemi a celou kulturní společností, dostaly letos tvrdý zásah od koronaviru.

Uvidíme jak se epidemiologická situace bude v průběhu celého roku 2021 vyvíjet a pokud by se vše dařilo rozvolnit, je možné, že si to vynahradíme třeba už v září na našem hasičském ROCKFestu.

Lze si jen přát, že bez tradičních plesů a venkovských zábav nebudeme dlouho. Uvidíme.... (VB)

 

Na začátek stránky


Výroční zpráva za rok 2020, o činnosti mládeže, jednotky a sboru dobrovolných hasičů Vratimov

Rok 2020 byl poznamenán koronavirovou krizí a dotkla se všech úseků, na kterých náš sbor působí.

Kulturně-společenský život, práce s mládeží zažíval značné omezení a jeho útlum se rovnal nule. Tradiční akce musely stranou a priorita byla boj s "bacilem", který naopak způsobil nárůst zásahů pro vyjezdovou jednotku. K běžné zásahové činnosti přišly navíc nové typy událostí, se kterými se jednotka zatím historicky nikdy nesetkala.

Jak se nám v roce 2020 dařilo? Co se podařilo a co ne? Vše naleznete ve výroční zprávě SDH Vratimov za rok 2020 ZDE. (VB)

 

Na začátek stránky


Na začátek stránky