Rozdělení sboru

Dne 22. března 1932 došlo na  schůzi Sboru dobrovolných hasičů ve Vratimově k závažné neshodě mezi členy. Příčinou této roztržky byly osobní zájmy, zejména snaha některých získat z pořádaných akcí výhody pro svou živnost. Šlo o hádku, kam uspořádat hasičský výlet a kdo bude zajišťovat občerstvení. V důsledku toho došlo k rozdělení sboru. V důsledku toho došlo na této schůzi k rozdělení sboru na Horní a Dolní část. (12.5.1932 přišli hasiči (pánové Restl a Řondek) s myšlenkou založit nový sbor.)

Dolní část sboru se rozhodla osamostatnit a prosadit u úřadů zřízení  nového sboru dobrovolných hasičů ve Vratimově. Žádost zdůvodňuje tím, že sídlo stávajícího hasičského sboru je příliš vzdálené od tzv. „dolní části“ obce. Argumentují mj. tím, že „dolní část“, pod kterou spadá ze tří čtvrtin vratimovské obyvatelstvo včetně obyvatel přiléhajících osad Popinec, Závodí a Nové Pole, by mohla být během požáru nebo jiných katastrof  jen stěží včas zabezpečena.