Dolní sbor

Dne 9. června 1932 bylo  Zemským úřadem v Brně schváleno založení spolku s názvem „Sbor dobrovolných hasičů Vratimov 2 (Dolní část)“ se sídlem ve Vratimově.

Schválení založení spolku

První valná hromada Dolní části sboru proběhla 3. července 1932. Během ní došlo k volbě předsedy, kterým se jednohlasně stal vzdělavatel Slezskoostravské-Stalmanovy hasičské župy Tisovský,  zapisovatelem byl zvolen učitel Josef Vavřík. Velitelem Dolní části sboru byl  ustanoven Josef Řondek, prvním  místovelitelem František Restl, druhým místovelitelem František Hrbáč, jednatelem Josef Vavřík, pokladníkem Ondřej Polach, vzdělavatelem František Adamus a strojmistrem Antonín Neslaník.

Pozvánka na ustavující schůzi                               Omluva starosty obce

Předseda Tisovský hovoří mj. na schůzi o nutnosti spolupráce s Horním sborem. Nabádá členy, „aby si byli vědomi skutečného hasičského bratrství mezi sebou…“.

Proslov, který zazněl na ustavující schůzi Sboru dobrovolných hasičů Vratimov 2. /Dolní sbor/

Na valné hromadě byl také schválen roční příspěvek pro aktivní členy, který činil 24 korun, a pro přispívající členy příspěvek ve výši 10 korun. Předseda dále doporučil, „aby v současné finanční tísni pomohl dobrovolně každý podle možností, protože vydání budou velká“.  Sbor tak postupně vybavoval svou materiálně-technickou základnu formou darů, dlužních úpisů, půjček a vlastní usilovnou prací. Na první výborové schůzi Dolního sboru konané dne 5. července 1932 bylo rozhodnuto zakoupit výzbroj a nářadí v celkové hodnotě 15 500 korun. Místovelitel zároveň podává návrh, aby byl sbor přihlášen k Slezskoostravské župě, což bylo jednohlasně schváleno.

První slavnost na počest zahájení činnosti Dolního sboru se konala 28. srpna 1932.

Seznam členů zaměstnaných u slavnosti zahájení činnosti  Sboru dobrovolných hasičů Vratimov 2. /Dolní sbor/

Za významnou v historii vratimovského sboru lze považovat i tu skutečnost, že znepřátelený Horní sbor dobrovolných hasičů pozval na své závěrečné cvičení dne 4. září 1932 i Dolní sbor.

Dne 16. 9. 1932 zaslala Zemská hasičská jednota slezská v Opavě Sboru dobrovolných hasičů ve Vratimově-Dolní část dopis, ve kterém oznamuje vratimovskému sboru jeho přidělení k Hasičské župní jednotě těšínské a zároveň k XXVI. inspekčnímu okresu.

Oznámení Zemské jednoty o přidělení k župě                      4.11.1932 - Potvrzení vydané zemským
                                      těšínské a XXVI. Inspekčnímu okresu                           prezidentem moravským o zařazení sboru

Dolní sbor čítal k 25. září 1932  celkem 44 aktivních členů, dále 123 přispívajících členů a 10 dorostenců.

Seznam  členů Dolního sboru - r. 1932

Usilovnou intenzívní činnost sboru narušila havárie plně obsazeného hasičského vozu při výjezdu na župní sjezd v rocr 1936. Ani tato nehoda však Dolní sbor od další práce neodradila. Zvýšeným úsilím a půjčkami všech členů byla v roce 1937 zakoupena nová stříkačka, v roce 1938 hasičské vozidlo BUICK a roku 1939 bylo ve Vratimově na Sokolské ulici postaveno hasičské  skladiště.

Fotografie z nehody hasičského auta 14.6.1936 a popis nehody, jak k ní došlo